IoT Macerası 3. Bölüm — AC220V-DC5V Dönüştürücü Kullanımı

Öncelikle bir uyarıda bulunmak istiyorum. Burada yazdıklarımın anlaşılabilmesi için öncelikle “IoT Macerası 2. Bölüm” yazımı okumanız gerekiyor. Birbiri ile bağlantılı…

IoT Macerası 2. Bölüm başlığında yazdığım yazıda kafamı kurcalayan bir konu vardı. Normalde anlatılan tüm örneklerde wifi röle modülüne gücü ayrı bir kaynaktan veriyor herkes. 5V olan bu gücü ya bir Arduino board ile yada harici 5V bir kaynak ile destekleyip anlatıyorlar. Ama söz konusu çalışmayı ürünleştirmeye kalksak tak çalıştır bir yapı kurgulamak gerekir.

Biz madem bunu normal prize takıyoruz neden bu enerjiyi röle içinde kullanmıyoruz sorusu kafamı oldukça meşgul etmişti.

Ne yapabilirim diye araştırma işine girdiğimde karşıma şu dönüştürücü çıktı.

AC220V-DC5V

Bu dönüştürücü şehir şebekesinden aldığı 220V AC’yi 5V DC’ye çevirebiliyor. Tam istediğimiz güç :)

Robotistan sitesinden tedarik ettikten sonra elektirik işlerinden çok anlamadığım için nasıl bağlarım ve önceki yazımda belirttiğim sistemi, nasıl sadece prize kabloyu takarak çalıştırırım sorusuna odaklandım.

Sonunda dedim ki sadece düşünmek yetmez aksiyon almak lazım!!! Kolları sıvadım.

Öncelikle şehir şebekesine, bu dönüştürücü parçayı takmam gerekiyordu. Bunun için AC yazan kısma kabloyu rahatlıkla vidalayabilmem için aşağıdaki parçayı lehimledim.

Lehim yaptığım parça

Sonrada diğer tarafına bağlantım daha rahat olsun diye şu aşağıdaki parçayı lehimledim.

Gelelim düzeneğimize. Önce prizden aldığımız iki ucu dönüştürücüye bağlıyoruz. Bu 220V’yi 5V’ye çeviriyor. Aynı yerden bir paralel kablo daha çektim. Bu asıl lambaya gidecek olan kısım. 5V çıkışlarınıda röle modülümüzün artı eksi bağlantılarına bağladım. Paralel çektiğim kablonun bir ucunu röle modülüne diğer ucunu lambanın kablosuna bağladım. Lambadan gelen diğer kabloyuda röle modülüne bağladım. Böylece devremiz tamam oldu :)

Pratikte konu nasıl dönüyor aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olur :)